Czym charakteryzuje się robusta?

mocna kawa robustaMało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak popularną kawą jest robusta, która zajmuje drugie pod względem popularności miejsce wśród kaw. Skąd pochodzi i czym się charakteryzuje bliska krewniaczka popularnej arabiki?

Pochodzenie

Ojczyzną kawy robusty jest Afryka. Uprawiana ona jest szczególnie chętnie w rejonie Kongo, ale z powodzeniem hoduje się ją obecnie i w innych ciepłych regionach świata.

Charakterystyka

Kawa robusta ma mniejsze wymagania niż kawa arabica, zarówno klimatyczne, jak i glebowe. Dzięki temu jest tańsza w produkcji. Rośnie stosunkowo szybko, wcześniej rodzi owoce.

Do jej niezaprzeczalnych zalet zaliczamy także odporność na choroby, szkodniki, oraz wahania temperatur. Zawiera także więcej kofeiny niż kawa arabica, przez co ma znacznie silniejsze właściwości pobudzające.

Te cechy robusty decydują w głównej mierze o jej niesłabnącej popularności wśród konsumentów z całego świata.

Smak

Kawa robusta ma smak bardziej gorzki, ostrzejszy od kawy arabica, i stosowana jest raczej w tańszych mieszankach kaw. Jednak jest to kawa aromatyczna i smaczna, co z pewnością przyczynia się znacznie do wysokich wskaźników jej sprzedaży.

Konsumenci na całym świecie doskonale znają smak robusty, czasem niestety myląc ją z bardziej znaną arabiką.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kawa i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *